Тварини мислять інакше, але це не означає, що вони не розумні
Джерело: phys.org
Розум по-іншому
“Ми часто вважаємо, що люди розумніші за тварин, але тварини мають свій власний спосіб мислення,” пояснює дослідник. “Науковці досі несправедливо оцінюють тварин як ‘менш розумних’, порівнюючи їх із людьми. Мені такі порівняння не видаються цікавими.”
Наприклад, собака сідає біля вікна перед приходом господаря. Дослідники припускають, що собака, можливо, орієнтується у часі. Однак, як з’ясувалося, запах господаря залишається в будинку, але поступово зникає протягом дня. Коли його концентрація досягає певного рівня, собака розуміє, що господар скоро повернеться.
“Можна було б сказати, що собака не настільки розумний, як ми думали, але це порівняння його з людським інтелектом,” каже ван Веркюм-Рукер. “Проте відчуття часу у собаки пов’язане із запахом. І це теж інтелект.”
Переосмислення досліджень
Філософ вважає, що для кращого розуміння когнітивних здібностей тварин необхідно змінити підхід до досліджень. Його теорія пропонує більш точний метод вивчення інтелекту тварин.
Приклад із сойками (вороновими птахами)
У своїй роботі ван Веркюм-Рукер аналізував дослідження порівняльних психологів щодо поведінки соєк. Ці птахи ховають горіхи та личинки під час дефіциту їжі й пам’ятають, де сховали. Через тиждень вони повертаються за горіхами, але не чіпають личинок, бо знають, що ті вже непридатні до їжі.
Науковці припустили, що сойки мають епізодичну пам’ять: здатність пам’ятати, що, де і коли сталося, подібно до людських спогадів. В експериментах вивчали, чи сойки пам’ятають, що личинки не варто викопувати, якщо, наприклад, немає денного світла або запаху гниття. Але навіть за таких умов сойки ігнорували личинок.
Однак це не обов’язково підтверджує наявність у них епізодичної пам’яті, каже ван Веркюм-Рукер.
“Інші чинники, наприклад запах дослідника, який приходить щодня, також могли вплинути на їхню поведінку. І ми не повинні прагнути виключити всі пояснення. Ідея, що сприйняття й інтелект окремі, є хибною.”
Інший погляд на інтелект
“Тварини завжди отримують сенсорну інформацію, яка допомагає їм приймати рішення, наприклад, через звукові частоти, які ми не можемо чути. Ба більше, людська епізодична пам’ять також набагато сильніше пов’язана зі сприйняттям, ніж ми зазвичай думаємо,” — підсумував філософ.
Його дослідження підкреслює необхідність переосмислення того, як ми оцінюємо розум тварин, та наголошує на унікальності їхніх когнітивних здібностей.
***
- #зоологія
- #зоозахист
- #тварини
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Тривожні води: Як зупинити зникнення прісноводних риб Австралії
- Чому мокрі собаки трясуться: вчені розкрили причини поведінки
- Вчені навчили штучний інтелект розпізнавати біль у козлів
Джерело: https://obukhiv.info/news/tvarini-mislyat-inakshe-ale-tce-ne-oznachae-shcho-voni-ne-rozumni/
Переглядів: 0