Потрібні мільярди: чи заплатить ЄС за зброю для України
Європейці не знали про план Трампа Президент США Дональд Трамп в понеділок, 14 липня, заявив, що Штати передадуть зброю Україні через НАТО, яке оплатить її та розподілить. Своєю чергою генсек Альянсу Марк Рютте підтвердив, що у межах угоди щодо постачання зброї Україна може отримати величезну кількість систем ППО, ракет та боєприпасів.
А видання Axios з посиланням на джерела пише, що перша партія американських постачань, які оплатить Європа, становитиме близько 10 мільярдів доларів. Озброєння, яке у результаті надійде до України, включатиме ракети, засоби протиповітряної оборони та артилерійські снаряди.
У виданні наголошують, що це кардинальна зміна політики глави Білого дому, котрий спершу відмовлявся підтримувати Києв, а до ненедавна наполягав, що постачатиме виключно оборонну зброю, уникаючи “загострення війни”.
В розмові з РБК-Україна Сергій Джердж, голова громадської Ліги “Україна-НАТО”, теж позитивно оцінив ініціативу американського президента. “Трамп зробив які перші кроки. Отже, будуть і наступні. Наше завдання разом з партнерами – лобіювати ці кроки. Тому таке рішення Трампа можна розглядати як абсолютно позитивний крок”,– додав він. Але вже наступного після заяви Трампа дня почали з’ясовуватись неприємні факти. Видання Reuters пише, що лідери європейських країн дізналися про те, що будуть платити за американську зброю, лише під час пресконференції. І наразі ще немає чітких домовленостей щодо того, хто і яке озброєння надаватиме Україні.
План, який Трамп і Рютте розробили останніми днями, був позитивно сприйнятий в Україні та серед її союзників, пише видання. Лідери в Києві та інших країнах відзначили помітну зміну тону Трампа, який раніше часто висловлював захоплення президентом РФ, але оголошені плани виявилися скоріше рамковою програмою, ніж детальним планом дій.
Ступінь підтримки України залежатиме від подальших переговорів щодо розподілу постачання озброєння. Про це журналістам повідомили десять чиновників зі США та Європи. “Як завжди, у таких питаннях диявол ховається в деталях”,– сказав посол однієї з північних європейських країн у Вашингтоні. Простими словами, поки неясно, хто заплатить за американську зброю. Хто “за” і “проти” Як зазначив директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик, Європа може кількома способами зараз допомогти Україні. Перше – це постачання власних озброєнь для потреби України. Другий момент – це політична вага європейських країн, зокрема, підтримка фінансової та гуманітарної сфери. І третій момент – це взаємодія з Вашингтоном.
Він вважає, що формат, де Америка надає зброю, а Європа платить і передає її далі Україні – оптимальний на сьогоднішній день. В ефірі FREEДОМ Дубовик припустив, що країни Європи готові до такого формату співпраці зі Сполученими Штатами. “Багато з цих країн мають у своєму розпорядженні необхідні грошові кошти, але не мають достатніх запасів власних озброєнь або якихось певних типів озброєнь, які є у США”,– висловив думку експерт. Але не все так просто. По-перше, Європейський Союз знову стикнувся із бюрократією, яка може затягнути процес закупівель зброї у американців. Так єврокомісар з оборони Андрюс Кубілюс заявив, що базові договори Євросоюзу не дозволяють безпосередньо спрямовувати гроші з бюджету ЄС на закупівлю американської зброї для України. Тому країнам блоку доведеться використати на це гроші зі своїх національних бюджетів, у тому числі отримані від Євросоюзу. А це довше.
По-друге, є і прямі відмови закуповувати зброю для України. Від ініціативи відмовились Чехія та Угорщина. Італія також не планує купувати у Сполучених Штатів озброєння для України, однак готова допомагати з логістикою вже виділеної допомоги.
Також не приєднається до закупівлі американських систем озброєння і Франція. Як повідомляє Politico з посиланням на французьких чиновників, Париж зосереджений на збільшенні власних оборонних витрат на фоні скорочення бюджету та боротьби з дефіцитом.
Натомість канцлер Німеччини Фрідріх Мерц повідомив, що неодноразово спілкувався з Дональдом Трампом та запевнив його, що Німеччина відіграватиме вирішальну роль у постачанні Україні американських озброєнь.
До ініціативи приєдналися Велика Британія, країни Скандинавії, Нідерланди, Канада та інші держави. Готовність фінансувати постачання систем Patriot та іншого озброєння також підтвердили Данія і Швеція.
А висока представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас звернулася із закликом до США все ж надавати пряму військову підтримку Україні, в тому числі безплатно. Вона попросила США “розділити” фінансовий “тягар” з Європою.
Розмірковуючи над рішенням адміністрації США дипломатка заявила: якщо Європа платить за зброю, то це підтримка Європи. “Якщо ви обіцяєте дати зброю, але кажете, що хтось інший має за неї заплатити, насправді ви її не даєте”,– підкреслила Каллас. Але є і інший шлях для того, аби зробити фінансове навантаження на Європу меншим. Нехай агресор платить сам Видання The Telegraph повідомляє, що 15 липня у Брюсселі відбулася зустріч представників країн Європейського Союзу. Основним питанням зустрічі стало обговорення процесу закупівлі озброєнь у США, а також способів його реалізації.
Очікується, що важливу координаційну роль у передачі зброї відіграватиме НАТО через свою місію підтримки України. Офіційні особи наголошують, що таке рішення дозволить забезпечити максимальну прозорість процесу. Водночас дехто побоюється, що подібні дії можуть бути сприйняті Росією як провокація.
Як ймовірний варіант фінансування обговорюється створення єдиної фінансової бази за участю європейських країн та Канади. З цієї “спільної каси” планується закупляти озброєння на основі запитів, наданих Україною.
Також міністри закордонних справ ЄС активно обговорюють створення механізму підтримки, який дозволить використати заморожені активи Російської Федерації для оплати американських поставок зброї Україні.
І саме ці кошти пропонує використати міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. “Я запитав колег-міністрів про те, хто має заплатити за це обладнання. Чи європейські платники податків, чи, на мою думку, краще, щоб за це заплатив агресор із заморожених коштів”,- наголосив Сікорський, маючи на увазі заморожені російські активи. Він також висловив задоволення тим, що президент США Дональд Трамп “дійшов тих самих висновків, яких уже дійшли країни Європейського Союзу”. За словами Сікорського, “Путін не хоче миру”, а “єдина мова, яку він розуміє, – це мова тиску”.
Коротко нагадаємо, що в ЄС та США зберігаються заморожені російські активи. Загальна сума цих резервів становить від 280 до 330 мільярдів доларів. Більшість цих грошей зберігається в Європі, а саме в бельгійській компанії Euroclear – близько 200 мільярдів доларів.
Цікаво, що вже в серпні планується обговорити можливу конфіскацію заморожених активів Росії. Однак, на жаль, одностайності у цьому питанні і досі немає.
Валерія Шипуля
Переглядів: 0