Панські гори і сади Обухова 100 років тому
Минулого разу це була частина Обухова від Ранкового ринку до Мира 1 (+-). Квадрат, де зараз є ринок, школа, дк, супермаркет і озера (чит. http://surl.li/lkjiq). А колись – твариний с/г кластер маєтку.
Цього разу це буде територія ШКОЛИ від СІЛЬПО до ОБУХІВСЬКОГО КЛЮЧА.
Отже, почнемо з назв. Будемо йти знизу вгору.
1. ПАНСЬКИЙ САД І ПАНСЬКА ГОРА. Саме так, здається, могли називатися зараз суха балка і її північне плато наприкінці 19-поч. 20 ст. Підозрюю, що назва САДу була вжитковою, як мінімум, до середини 20 ст. Принаймні, я зустрічав її в підшивках “Народної ради”.
1.1. ГОРА. Географічно це місце, де зараз церква УПЦ ФСБ і Обухівський ключ. До слова (я теж не зразу повірив), шпиль церкви видно практично з будь-якої протилежної частини Обухова (Яблуневий, ТУСМ, Педина, Козарів шпиль). Це місце наче перехрестя чогось. В маєтку Горчакова згідно з кресленням Панченка там була ПАСІКА на 500 (!) вуликів. Уявіть масштаби, при тому, шо стадартне навантаження на 1 пасічника – 35.
1.2. ПАНСЬКИЙ САД. На кресленнні є 3 позначки:
– перелік фруктових дерев.
– виноградник (виявляється, не вимерзав).
– тераси. Саме на них, ймовірно, і плекалася лоза. Принаймні, сліди терасування там можна зауважити і зараз.
2. Йдемо далі. ЛІСНИЦТВО. На карті 1924 року ця територія позначена вже як ліс. Джерело ще живе і на ньому позначка, котра могла вказувати на ВОДЯНИЙ МЛИН. Свого часу ми шукали там ЄВРЕЙСЬКЕ КЛАДОВИЩЕ. Але, попередня інформація виявилася помилковою. Втім, за інформацією жителів, в хащах балки до цих пір можна знайти нечисельні хрести з місцевих “КУТКОВИХ” кладовищ по сучасному провулках Привітному-Польовому.
3. ЯРКИ. Саме так за інформацією обухівського старійшини Русана називалося урочище в районі балки в середині – другій половині 20 ст.
4. Ну і ОБУХІВСЬКІ КАРПАТИ. Не впевнений, що вона обігова, але я чув її в статусі сучасної. Можливо, це через кілька досить живописних хвойних на території урочища.
***
Отже, шо ми маємо:
1. “Рівнинну” частину маєтку, де позначений 1-поверховий будинок. Але я так і не зрозумів поляки-управителі Малиновський етк. жили в ньому чи вже в конторі на території власне маєтку (зараз біля стоматклініки).
2. “Гірську” – пасіка.
3. “Річкову” – сад і тд.
Крім того є низка топонімів, частина котрих могла існувати паралельно і накладатися один на одного (Сад, Ярки). Хоча, швидше за все, в середині 20 століття вони могли вже позначати різні частини території (хто зна, де збереглися і чи збереглися тоді ще ті плодові дерева?).
***
Також я не дуже зрозумів були вони ще за Бердяєвих (є згадки про ліс (парк), 2 сади (“англ”) і пасіку ) чи з’явилися саме за Горчакових.
Але, здається, нарешті можна відділити західну САДОВУ (фруктову) частину обійстя від східної ПАРКОВОЇ (“декоративної”)
- Обухівський Велмарт 100 років тому: що там було?
- “День заснування Обухова” – дата, котру придумали комуністи для комсомольців
- Панченко, його Обухів і декомунізація Дня міста
Джерело: https://obukhiv.info/news/panski-gori-i-sadi-obukhova-100-rokiv-tomu/
Переглядів: 0