Структура населення Обухівського мікро-регіону в 1927 році на основі шлюбної звітності

Структура населення Обухівського мікро-регіону в 1927 році на основі шлюбної звітності

Читаю книгу записів про шлюб за 1927 рік:
– Обухів
– Нещерів
– Перше Травня
– Українка
– Козин
– Великі Дмитровичі
– Малі Дмитровичі
– Верем’я
– Витачів
***
Пробую зробити проміжні висновки, зокрема, за такими ознаками як:
НАЦІОНАЛЬНІСТЬ
Сильно відчутні наслідки «коренізації». Вже немає «хах..в» і «малоросів», 10 років і всьо – 99,9% – українці, пару раз зустрічалися росіяни, жодного поляка чи єврея. Етнічно гомогенне село.
***
ТРАЙБАЛІЗМ (в тому числі «стара кров»).
– Для різних сіл Обухівщини характерні типові для місцевості прізвища і їх «грибниці». Простіше кажучи, якщо у Обухові це Карамаші, Геращенки і тд, то в Українці – обов’язково Філоненки тощо. В кожному з сіл можна вичленити 10-20 прізвищ, котрі стосуються значного відсотка населення. Такі речі дуже легко прослідити на кладовищах, де повторюваність прізвищ вказує на основні родини цієї території, т.зв. «стару кров».
– Переважаюча кількість шлюбів всередині села, місцевої громади, тодішньої популяції. Це свідчить про те, що величина населених пунктів дозволяла шлюби без страху одружитися з кимось з близьких родичів. Крім того, не було потреби (можливості?) шукати шлюбного партнера за межами свого населеного пункту.
– Склалося враження, що в селах майже відсутні іммігранти, іншими словами – ніхто новий до них жити не приїздить. Це логічно, оскільки
1. притік «нової крові» відбувається лише під час або модернізаційних процесів (будівництво Трип. промзони, пр, 70-80-ті 20 ст в Обухові-Українці),
2. або еміграції з сіл (відтік “старої крові”) у великі міста в пошуках роботи (90-і 20 ст).
3. або їх (сіл) до- чи перезаселення нерухомості в «нульові» т.зв. дачниками (Халеп’я, Стайки і тд).
***
ШЛЮБИ
– Більшість попадає в параметри чоловік 20+, жінка 18 +,
– Є пізні (по тим міркам) – 25-28,
– Певний відсоток припадає на повторні шлюби (2), непоодинокі (але, статистично невеликі) – треті.
– Є випадки, коли жінка значно старша або обидва у дуже пізньому для шлюбу, віці (60+). Втім, вони радше винятки, ніж правило і не передають базові шлюбні моделі, орієнтації і процеси.
***
РЕМЕСЛА (професії, економічна репродукція)
– Тут ще цікавіше. Власне, 1927 це час, коли рад.влада вже забирала роботу (“бізнес – це спекуляція”), але ше толком не давала її (колективізація і індустраілізація лише “на старті”).
– Відтак, більшість обухівчан чоловічого роду в графі «Як здобуває прожиток?» вказує «хлібороб». Жінки – “домашня господиня” абощо. Серед чоловіків в Обухові зустрічаються – “батрак”, “лісоруб”. У Козині, приміром, всі чоловіки – «рибаки».
***
«ПИДИНЩИНА» (як чую, так і пишу).
– Менше ніж очікувалося, очевидно, впровадження загальної середньої освіти і тд зіграло свою роль. Втім, навіть не сильно придивляючися можна відмітити всі ці «Черикал», «Заіц», «Кравец», «Тетіана», «Динис», «украінці» і тд. Шо тут казати, якщо через 50 років тітонька буде дивитися на прізвище батьків «Чайковські» і писати Мирославу у свідоцтві про народження «ЧайкІвський»? Традиції, однако.
***
ВИСНОВОК.
Якщо спробувати узагальнити структуру репродуктивного населення Обухівського мікро-регіону вздовж вздовж правого корінного берега долини р. Дніпро (від Безрадич до Витачева через Обухів), то на виході ми матимемо
… Молоде, місцеве, етнічно однорідне, економічно ще традиційне, сільське населення, котре
– Вже пережило 1905, 1914, 1917-1921.
– Але, на котрому ще не позначилися руйнівні події 1933, 1941-45, 1947 тощо.
– Втім, САМЕ ЙОГО в якості робочого припущення я пропоную вважати GREATEST GENERATION (“СТАНОВИМ ПОКОЛІННЯМ”) ОБУХОВА.
***
ДОВІДКОВО: що це таке читайте у нарисі «КОГО МОЖНА ВВАЖАТИ “СТАНОВИМ ПОКОЛІННЯМ” МІСТА» – http://surl.li/lmzpjr.
***
ФОТО:
1. Скріни перших 2-х сторінок “Книги реєстрації актів про шлюб” 1927 року.
2. Фото родини Лисенків з с. Обухів, Київської округи, 1930 р.
На звороті фото напис: “Лисенко Михайло Артемович з дружиною Софією Савелівною і дочкою Надійкою. 1930 р.” Дата “1929” закреслена.
Місце зберігання: Обухівський районний історико-краєзнавчий музей імені Юрія Домотенка;
Джерело: http://holodomor-era.history.org.ua/item/0001418
Думаю, це хороший приклад описаних процесів, людей, покоління.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/struktura-naselennya-obukhivskogo-mikro-regionu-v-1927-rotci-na-osnovi-shliubnoi-zvitnosti/

Переглядів: 0